Lipensko a okolí

Horní Planá

Rekreační obec Horní Planá leží na levém břehu Lipenského jezera,v nadmořské výšce 776 m. Horní Planá je připomínána poprvé v roce 1332 jako osada u brodu přes řeku Vltavu.

V roce 1349 byla Horní Planá císařem Karlem IV. povýšena na městys. Od šestnáctého do devatenáctého století byla Horní Planá významným střediskem obchodu.

Starobylý vzhled městečka setřely četné požáry, dnešní jádro se svažitým náměstím pochází většinou z 19. stol.

Na horním okraji náměstíčka stojí kostel svaté Markéty z druhé poloviny 13. století. Na konci 17. století a pak ještě na začátku a v polovině 18. století byl kostel rozšiřován a barokně upravován. Oplývá cenným barokním vybavením ze 17. a 18. století, renesanční figurální malby na stěnách pocházejí z let 1530-1580.

Na návrší nad městečkem stojí barokní kaple Panny Marie Bolestné.

23. října 1805 se v Horní Plané narodil spisovatel, básník a malíř Šumavy Adalbert Stifter. V lesoparku nad Horní Planou je Stifterova bronzová socha , na kostele náhrobní epitaf jeho matky. Ve skalní stěně Plešného jezera byl básníku Šumavy postaven žulový obelisk. Stifterův dům v Horní Plané navštěvují každoročně stovky domácích a zahraničních turistů. 

Tipy na výlety

Stifterova stezka - zelená turistická značka - 4-5 km

Start u muzea Adalberta Stiftera (možnost prohlédnutí expozice památníku hornoplánského spisovatele)

Náměstí - nejstarší domy v Horní Plané jsou právě na náměstí, jejich stáří se odhaduje na 600 let. Na některých fasádách a domech se bohužel negativně projevil socialismus.

Lesopark na Dobré Vodě - najdete zde mnoho zajímavých míst jako například vyhlídku na pohoří Šumavy a plochu Lipenského jezera, bronzovou sochu A. Stiftera, kapli Panny Marie Sedmibolestné a studánku ,,zázračné" vody.

Alpská vyhlídka - u vodárny z první republiky v jihovýchodním směru lze za dobrého počasí pozorovat pohoří Alpy.

Stifterův smrk - ve stínu tohoto smrku básník rád pozoroval panorama Horní Plané. 50 metrů od Stifterova smrku se v létě nachází provozovna motokár.

Stifterův buk leží na bývalé spojnici mezi Horní Planou a osadou Jelm. Místo dnes umožňuje klidné posezení s vyhlídkou na pastviny, panorama Horní Plané a jezera Lipno.

Jenišov

Z Horní Plané na Jenišov - doporučujeme pro maminky s kočárky, dětmi - 4,5 km

Start od radnice v Horní Plané (jedna z nejkrásnějších budov na náměstí) směrem k přívozu. Pod kolejemi zabočíme doleva na cyklostezku, po které se vydáme až do turistické vesničky Jenišov. Jenišov umožňuje mnohá občerstvení na terasách hotelů i kiosků, pro děti je v Hotelu Jenišov vybudováno dětské hřiště. Díky těsné blízkosti jezera je na Jenišově možnost koupání, tenis. Od podzimu do jara doporučujeme saunu v Hotelu Na Jezeře. Z Jenišova je krásný výhled na největší ostrov uprostřed Lipenského jezera Tajvan. Ostrov byl vyhlášen přírodní rezervací, díky početným hnízdištím ptáků. Při zaplavování jezera se mu říkalo hadí ostrov vzhledem k velkému výskytu plazů.

Horní Planá - po cyklostezce se vydáme zpátky do Horní Plané, kde procházka končí v u nás v občervení U Andílka (za kolejemi).

Dobrá Voda

Procházka Lesoparkem na Dobré Vodě - 2 km

Start od kavárny U Tří koček na náměstí kolem školy v Komenského ulici směrem nahoru, dále kolem hřbitova a letního kina k soše A. Stiftera.

Lesopark na Dobré Vodě - v rohu bývalého hřiště je krásný výhled na pohoří Šumavy a lipenské jezero. Dále můžete pokračovat ke kapli Panny Marie Sedmibolestné, v jejíž blízkosti naleznete studánku se ,,zázračnou" vodou Slepému mrzákovi Matějovi se po tři noci zjevovala Panna Maria, nabádala ho, aby na vrchu nad Planou potřel své oči vodou ze studánky. Matěj uposlechl a jako zázrakem prohlédl. Na základě tohoto zázraku nechal postavit bývalý farář na tomto místě kapli. Od studánky se vydáte lestní alejí směrem k chatám a poté doleva zpět k bývalému hřišti.

Krajina kolem Zvonkové

Na Zvonkovou - 16 km

Z náměstí v Horní Plané se vydáme k přívozu (720 nad mořem). Převozem se necháme převézt na druhou stranu jezera do Bližší Lhoty. Zde se napojíme na zelenou turistickou značku a pozvolným stoupáním kolem Lhotského vrchu a Huťského lesa dojdeme do bývalé osady Huťský Dvůr.Asi 1,5 km půjdeme podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Pak se zelená značka stáčí doprava. My budeme pokračovat po neznačené cestě přes zaniklou osadu Josefův Dvůr a Medvědí les až do osady Zadní Zvonková.

Zadní Zvonková - dominantou osady je kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl stejně jako hřbitov po revoluci za pomoci rodáků z Německa opraven a znovu vysvěcen. Zároveň můžeme navštívit i Muzeum Zvonková/ Glöckelberg. Ze Zadní Zvonkové pokračujeme dál po červené turistické značce do osady Přední Zvonková a odtud po silnici zpět do Bližší Lhoty a převozem se vrátíme do Horní Plané.

Cestou na Maňávku

Cesta do zaniklé vsi Maňava - vhodné pro rodiny s kočárky - 4,5 km

Start od infocentra v Horní Plané,náměstím nahoru okolo kostela svaté Markéty (nejstarší části kostela pochází z 2. pol. 13. stol. Původně pozdně románská až raně gotická stavba byla několikrát přestavena a upravena). Směrem na Hodňov za dětským domovem odbočíme doleva , po cyklostezce pokračujeme cca 2 km až k rozcestníku ,,na Maňávce". Stejnou cestou zpět do Horní Plané. V pozdním létě a na podzim lze po cestě houbařit.

Pozn.: Hole pro nordiwalking lze zakoupit v prodejně sport Pavel Jedlička na náměstí.

Lipno a okolí

Splouvání Vltavy
Poznávání Národního parku Šumava z hladiny řeky umocní kouzlo krásné přírody. Absolvovat můžete nenáročnou 10-ti kilometrovou trasu Pěkná - Nová pec. Úsek se splouvá bez omezení. V úseku Soumarský most - Pěkná - zde je počet plavidel omezen, podléhá pravidlům, které se řídí minimální výškou hladiny Vltavy.

Bobová dráha - obec Lipno nad Vltavou
Celoroční zážitek pro všechny, kteří chtějí svůj volný čas strávit aktivně. Nachází se v krásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero. V tuzemsku je mnohými znalci hodnocena jako vůbec nejlepší. Vzdálena od Horní Plané 25 km.

Lanový svět - obec Lipno nad Vltavou
100% bezpečná adrenalinová zábava určená pro děti i dospělé. Překonávání překážek v různých výškách, horolezecká stěna, skoky do výšky na trampolíně. Vzdálen od Horní Plané 25 km.

Lanový park - Libínské sedlo
Od Horní Plané vzdálen 33 km směrem na Prachatice. Je největší svého druhu ve střední Evropě a nabízí několik tras pro celou rodinu.

Adventurpark - Adventurous paintball, lanový park (Černá v Pošumaví)
Nabízí zážitky pro celou rodinu. Vzdálen od Horní Plané 7 km.

Lanový park Schöneben - Rakousko
Najdete zde čtyři lanové překážkové trasy zavěšené na stromech ve výšce 3 -12 metrů nad zemí. Dále sjezdy různých délek a obtížností ve výšce 1,5 - 12 metrů nad zemí. Vzdálen od Horní Plané 7 km.

Windsurfing na Lipně
Díky své rozloze a povětrnostním podmínkám je Lipno ideální vodní plochou pro windsurfing, jachting a další vodní sporty. Mezi nejoblíbenější windsurfingové lokality patří Černá v Pošumaví (Jestřábí), Jenišov u Horní Plané a okolí Frymburku.

Půjčovna katamaránů
Šestimetrové katamarány s úložným prostorem, stabilní, bezpečné a vhodné i pro začátečníky. K obsluze není požadována jachtařská licence. V ceně půjčovného je zahrnuta i základní instruktáž. Půjčovna se nachází v obci Hůrka (železniční stanice Černá v Pošumaví).

Vyjížďky na koních kolem Lipna
Na koních do přírody - délka jízdy podle přání zákazníka, nejčastěji hodinová. Můžete se svézt na koních plemena Hafl ing, které má velmi klidnou povahu a jistý krok (objednání nejlépe 1 den dopředu).

Okružní plavby po Lipenském jezeře
okruh Frymburk, okruh Lipno
dvě osobní lodě 27 m dlouhé, kapacita 85 osob
bar na lodi s nabídkou občerstvení

Aquapark Frymburk - komplex Wellness hotelu Frymburk
Překrásný aquapark pro děti i dospělé rozkládající se na ploše cca 1500 m2. Vnitřní bazén 468 m2, 2 dráhy na plavání, divoká řeka, vodní vřídlo, perličková lůžka, hydromasážní trysky, vodní chrliče, tobogán, dětské brouzdaliště, whirlpool, privátní pára, privátní sauna, odpočinková zóna s lehátky, bazénový bar.

Badepark Karoli - Waldkirchen - Německo
Vnitřní bazén, dětský bazén, whirlpool, parní sauna, bazén se slanou vodou, turecké lázně, venkovní solárně vyhřívaný bazén, dětská skluzavka, tobogán, solárium, dětské hřiště. Horní Planá - Ulrichsberg(A) - Schwarzenberg(D) - Neukirchen(D) - Jandelsbrunn(D) - Waldkirchen

Aquaworld Lipno
Skvělé místo pro relaxaci po celodenním sportování za každého počasí. S výhledem na Lipenské jezero můžete odpočívat ve vířívce, zatímco se děti vydovádějí na vodní skluzavce a v bazénu s protiproudem. Přímo balzámem pro tělo i duši jsou finské sauny s bylinkovou esencí a masáže.

Ulrichsberg - Rakousko
Krytý bazén, dětský bazén, parní sauna, finská sauna, solárium, infračervená kabina, masáže, magnetoterapie. Horní Planá - Ulrichsberg(A)
Další bazény:
Český Krumlov, Volary

Další outdoorové aktivity plné zážitků v okolí Lipenské přehrady
vyhlídkové lety letadlem nebo horkovzdušným balonem
let ultralightem (vyhlídkový nebo instruktážní s názvem "Pilotem na zkoušku")
tandemové seskoky
skalní lezení
jachting s kapitánem
jízda na koních po opuštěných šumavských stezkách
Střelnice Frymburk